Turkcell

Turkcell EBA 8GB, 3GB, 6GB İnternet Nasıl Yapılır: İptal Etme

Turkcell Eğitim Bilişim Ağı olan EBA’ ya sağladığı destekle uzaktan eğitime fayda sağlamaktadır. Tüm Turkcell faturalı ya da ön ödemeli kullanıcıları için geçerli olan EBA internet ile eğitime tam destek sağlanmaktadır. Turkcell kullanıcısıysanız EBA internet paketi kullanımını ücretsiz şekilde aktif edebilirsiniz. Turkcell EBA internet eba.gov.tr için geçerli olan internet paketini kapsamaktadır.  Kampanyadan bireysel, faturalı ve ön ödemeli ses hattı bulunan müşterilerin yanı sıra kurumsal müşterilerde faydalanabilmektedir.

Turkcell EBA 3 GB Nasıl Yapılır?

Turkcell EBA 3 GB internet eba.gov.tr veya EBA uygulamasında geçerli olacak şekilde kullanıma sunulan hizmettir.  Kampanyaya katılım için BİP uygulamasının telefonunuzda yüklü olması gerekmektedir. Turkcell EBA internet ile 3GB + 3GB toplamda 6GB interneti kullanıma sunmuştur.

Turkcell EBA İnternet Kaydı Nasıl yapılır?

Turkcell EBA İnternet yapabilmek için BİP uygulaması üzerinden EBA kanalını takip etmeniz gerekmektedir. EBA BİP kanalına abone olan Turkcell kullanıcıları için internet aktifleştirmesi sonucunda 3 GB internet hatlarına tanımlanacaktır. Ayrıca 13.03.2020 tarihinden sonra kayıt olan EBA kullanıcıları 3 GB internete 3 GB daha ekli bir şekilde toplamda 6 GB EBA interneti kullanabileceklerdir.

Diger GSM Operetörleri İle ilğili EBA İnternet Detayları İçin Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz.

Turkcell EBA Paketi Nasıl Alınır?

Turkcell EBA internet kullanımı için BİP uygulamasına girerek ‘’Keşfet’’ menüsü altındaki ‘’Hemen Kazan’’ seçeneği seçip BİP uygulamasından EBA kanalını takip etmeniz ve kampanyaya başvurmanız gerekmektedir.

Turkcell EBA İnternet Her Ay Yenileme Yapar Mı?

Turkcell EBA İnternet kapsamındaki 3 GB internet her ay yenilenmektedir. 3 GB EBA’ da geçerli internet hattınıza tanımlandıktan sonra gerekli SMS bilgilendirmesiyle yenilenme hakkında bilgi alabileceksiniz..

EBA Paketinin İptali Nasıl Yapılır?

Turkcell EBA Paketinin İptali için BİP EBA kanalına girmeniz ve sonrasında kampanya detayları kısmından gerekli işlemleri yaparak iptal edebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Turkcell çağrı merkezini arayıp da EBA paketini iptal edebilirsiniz.

Turkcell BİP Üzerinden EBA Nasıl Kullanılır?

Turkcell Bip Üzerinden Eba için; Turkcell kullanıcıları için http://www.eba.gov.tr/#/anasayfa adresine girişlerde geçerli olan EBA internet için gerekli başvuru işlemini tamamladıktan sonra kullanıma başlayabilirsiniz.

Turkcell EBA Kalan İnternet Sorgulama

Turkcell EBA internet Kalan data miktarı sorgulama yapmak için ‘’KALAN’’ yazıp 2200’a kısa mesaj atabilir ya da Dijital Operatör uygulamasından kalan kullanımınızı öğrenebilirsiniz.

Turkcell EBA İnternet Başka Operatöre Geçince Kullanma

Turkcell EBA interneti başka operatöre geçtikten sonra kullanımı kapanmaktadır. Ancak tarife değişikliği, numara değişikliği ya da sim kart değişikliği durumlarında kullanmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Turkcell Eba İnterneti Canlı Derste Geçerli mi?

Turkcell Eba canlı derste de geçerlidir. Milli Eğitim Bakanlığı Covid 19 virüs salgını nedeniyle yüzyüze eğitime ara verilerek eba.gov.tr üzerinden online dersler verilmesine karar verdi. Pandemi sürecinde internet üzerinden online ders alacak interneti olmayan öğrenciler için GSM operatörleri ile anlaşarak her ay 3 GB ücretsiz internet verilmesini sağladı. GSM operatörleri çeşitli kampanyalar ile ücretsiz internet limitlerini artırarak öğrencilerin kullanımına sundu. Turkcell 3 GB+ 3GB=6GB eba interneti kampanyası sundu. Her ay bireysel ve kurumsal, faturalı ve faturasız tüm hat sahiplerine Eba da kullanılmak üzere 6GB internet sunuyor.

Bip uygulamasında bulunan Eba kampanyasına abone olan tüm Turkcell müşterileri eba.gov.tr üzerinden verilen canlı derslerde de bu bedava interneti kullanabiliyor. Eba eğitim platformu üzerinden verilen tüm derslerde Turkcell ücretsiz internet 6GB limit ile kullanılabilir. 6GB limitin %80 ve %100’ü kullanıldığında Turkcell tarafından sms ile bildirilir. Öğrencilerin Pandemi döneminde online derslerini destekleyen Turkcell ücretsiz interneti eba’nın tüm derslerinde geçerli olacak şekilde kapsamlı olarak sunuyor.

Turkcell Eba İnternet Nasıl İptal Edilir?

Turkcell Eba internet kullanımını iptal etmek için Bip uygulamasında bulunan Eba kanalındaki kampanya detayları kısmına tıklayın. Bu bölümde Eba kampanyasını iptal et kısmına tıklayarak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ya da Eba internetini iptal etmek için Turkcell müşteri hizmetlerini 532 ya da 532 532 00 00 numaralarından arayarak iptal talebinde bulunabilirsiniz. Eba internet kampanyası iptali yapıldığında Turkcell’den iptal edildiğine dair bir bilgilendirme mesajı alırsınız. Eba interneti kampanyasında kalan haklarınız süre bitimine kadar kullanılabilir. Kampanya süreniz bittiğinde sonraki ay eba interneti iptal edildiğinden yenilenmeyecektir.

Eba Öğrenci Şifre Alma Nasıl Yapılır?

Eba öğrenci şifre alma işlemi öğrencinin kendisi yapabileceği ya da öğretmen ve velisi ile yapabileceği yöntemler ile alınabilir. Eba online ders platformu olan www.eba.gov.tr internet sitesine giriş yaparak ders almak isteyen öğrencilerin mutlaka şifrelerinin olması gerekir. Eba öğrenci şifresi alma yöntemleri şunlardır:

 • Öğrenci e-okul bilgileri ile Ebaya giriş yaparak açılan sayfada şifre belirleyebilir
 • E-okul bilgileri ile giriş yapan öğrenci açılan sayfada şifre belirlerken e-posta ve telefon bilgilerini de girerek şifresini güvence altına alabilir. Eğer şifresini unutursa yeni şifre talep edebilir
 • Öğrenci velisi e-devlet üzerinden Ebaya giriş yaparak şifre alabilir.
 • Öğretmen e-devlet ya da MEBSİS üzerinden Ebaya giriş yaparak öğrencisi için Eba şifresi alabilir
 • Öğrenci veli ya da öğretmeninin aldığı şifre ile Ebaya girdikten sonra isterse Profilim menüsünden şifreyi değiştirerek kendi şifresini belirleyebilir

Eba Öğretmen Puan Kazanma Nasıl Yapılır?

Eba öğretmen puan kazanma, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin Eba platformunda katılımına göre verdiği bir puanlama sistemidir. Önce öğrenciler için başlatılan puan sistemi şimdi öğretmenler içinde getirilmiştir. Bakanlık tarafından tam bir açıklama yapılmamasına rağmen öğretmen ile öğrencilerin online ders katılımlarının ve nasıl bir diyalog içerisinde olduklarının belirlenmesi için yapılmış olacağı düşünülüyor. Eba öğretmen puan kazanma sistemi sonucu kazanılan puanların ödüllendirileceği de konuşuluyor. Henüz net bir açıklama olmasa da öğretmenler Eba da puanlarını artırmaya çalışıyor. Eba öğretmen puan kazanma sisteminde öğretmenlerin puan kazanmak için yapması gerekenler şunlardır:

 • Öğretmen her gün Ebaya giriş yaptığında 1 puan kazanır
 • Okuldaki şubeleri kendine ekleyerek her şube için raporların incelenmesi sonucu her şube için 5 puan verilir
 • Öğretmen öğrencilerin raporlarını incelediğinde her öğrenci için 1 puan alır
 • Ünitelerde yer alan çalışmaları sınıflara göndererek her gönderilen çalışma için 4 puan kazanılır
 • Grup kurarak çalışma göndermek çok daha fazla puan kazandırıyor. Bir şubede bulunan öğrencileri 20 farklı grup olarak gösterdiğinizde her grup için 4 puan olmak üzere 80 puan alınabilir
 • Ebada bulunan çalışmaları listeye ekleyerek her liste için 4 puan kazanılır
 • Öğrenci portföylerine girip öğretmen görüşü bölümünden görüş yazdığınızda her öğrenci için 2 puan alırsınız
 • Ders akışı sekmesinden soru oluşturduğunuzda her soru için 5 puan verilir
 • Mesleki gelişim sekmesinden gruplara katılıp gruplara yaptığınız her paylaşım için 4 puan alabilirsiniz

Eba Üzerinden Canlı Ders Nasıl Yapılır?

Eba Üzerinden Canlı Ders her okul için belirlenen saatlerde öğretmen ve öğrencilerin aynı anda internet ortamında oluşturulan sınıflarda bulunması ile yapılır. Eba canlı derslerinin yapılabilmesi için öğretmen ve öğrencilerin şifreleri ile Eba platformuna giriş yapmaları gerekir. Öğretmenler Ebaya giriş yaparak canlı dersler sekmesine tıklayarak buradan canlı ders oluştur seçeneği ile online sınıfı açarlar.

Öğrenciler şifreleri ile Eba platformuna giriş yapıp canlı dersler bölümünde o saatte hangi dersleri varsa o sınıfı seçerek canlı derse katılırlar. Eba canlı dersler sanal sınıflarda öğrenci ile öğretmeni buluşturarak online ders yapmalarını sağlar. Öğretmen sesli ve görüntülü olarak dersi anlatırken öğrencilerde görüntülü ve sesli olarak derse iştirak edebilirler. Öğrenci ders esnasında soru sorabilir ya da öğretmeni söz verdiğinde cevap verebilir. Eba canlı derslerde soru cevap test şeklinde de dersler işlenebiliyor. Öğretmen ve öğrenciler kendi evlerinden yayını açarak Eba ile sanal sınıflarda buluşuyorlar.

Eba Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Eba Şifre Değiştirme işlemi için şifre alırken belirlediğiniz e-posta veya telefon numarası ile olur. Eğer e-posta ve telefon numarası belirlemediyseniz veli ya da öğretmeninizden sizin için tek kullanımlık şifre almasını isteyerek bu şifre ile giriş yapıp telefon numarası veya e-posta adresi girin. Ya da öğrenci olarak şifremi nasıl oluştururum kısmından faydalanarak da tek kullanımlık şifre alabilirsiniz. Sonrasında şifre değiştirmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Eba öğrenci girişi yapın
 • TC kimlik numaranızı yazın
 • Şifremi unuttum seçeneğini tıklayın
 • Burada 2 doğrulama seçeneği çıkacaktır bunlardır birini seçmelisiniz
 • e-posta ile doğrulama istiyorsanız daha önce Eba’da kayıtlı olan e-postanızı yazıp gönder butonuna basın
 • Telefon numarası ile doğrulama istiyorsanız Eba’da kayıtlı olan telefon numaranızı yazıp gönder butonuna tıklayın
 • Telefonunuza ya da e-postanıza gelen doğrulama kodunu girip gönder bölümüne tıklayın
 • Yeni şifre oluşturma sayfası açılacaktır. Buraya yeni şifrenizi yazarak kaydet dediğinizde şifrenizi değiştirmiş olursunuz

Eba Veli Bilgilendirme

Eba Veli Bilgilendirme sistemi e-okul ve e-devlet üzerinden yapılır. Öğrenci velileri Eba da uzaktan eğitim alan öğrencinin durumu hakkında bilgi almak için öğrencinin TC kimlik numarası ve okul numarası ile e-okul sistemine giriş yaparak bilgi alabilir. Ya da e-devlet girişi yaparak Milli Eğitim Bakanlığı sayfasından e-okul platformuna ulaşarak öğrencinin durumunu öğrenebilir. Eba veli bilgilendirme için e-okul internet sayfasını kullanılır.

Yüzyüze eğitimde olduğu gibi öğretmenler öğrenciler ile ilgili tüm bilgileri e-okul sistemine girerler. Veliler de öğretmenlerin girdiği bu bilgileri e-okula giriş yaparak görebilirler. Veliler Eba sisteminin nasıl işlediğini, okulların yaptığı çalışmaları, eğitime dair bilgileri www.eba.gov.tr internet sitesine giriş yaparak görüntüleyebilirler. Eba her eğitim öğretim ile ilgili yeni gelişmeleri ve gerekli bilgileri resmi internet sitesi üzerinden veliler ile paylaşır.

Eba Bilişim Ağı Nasıl Yapılır?

Eba Bilişim Ağı, 2011-2012 öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından FATİH projesi olarak hayata geçirilmiştir. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) eğitim öğretimde teknolojinin en verimli şekilde kullanılması amacıyla oluşturulmuştur. Okullarda LCD panelli etkileşimli tahtalar, internet erişim ağı altyapısı, öğretmen ve öğrenciler için elektronik tahta ile uyumlu tablet bilgisayarlar, akıllı tahta ve tabletlerde kullanılacak materyaller gibi hizmetler ile çalışmalarına başlamıştır.

2016 yılında teknolojinin eğitimde daha aktif kullanılması amacıyla EBA haber modülünü ve mobil kullanım olanaklarını açmıştır. 2019-2020 eğitim öğretim yılında 11 ve 12. Sınıflar için EBA Akademik destek bölümü ile üniversiteye hazırlanan öğrencilere destek vermiştir. 2020 yılı Mart ayında Covid 19 virüs salgını ile birlikte yüzyüze eğitime son verilmiştir. EBA bu tarihten itibaren öğrencilerin sanal sınıflarda online eğitim öğretim almalarını sağlıyor. Öğrencilerin eğitimine evden devam edebilmesi için TRT-EBA TV ile ilkokul, ortaokul, lise için 3 ayrı televizyon kanalından yayın yapmaktadır.

EBA online derslere katılabilmek için öğretmen ve öğrenciler için sisteme kayıt olarak şifre ile giriş yapmak gerekir. Şifre ile giriş yapılan Eba sisteminde bulunan canlı dersler bölümünden öğretmenler yeni ders başlatırken öğrencilerde bu bölümden canlı derslere katılabilirler. Eba TV üzerinden ise öğrenciler kendi okul ve sınıflarının ders saatlerini takip ederek derse katılabilirler.

Eba TV Frekans

Eba TV Frekans bilgisi ile kolayca Eba TV yayınlarına ulaşılabilir. Türksat uydusu üzerinden yayınlanan Eba yayınlarına öğrenci ve öğretmenlerin hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri için frekans bilgilerine ihtiyacı vardır. Evlerinde bulunan televizyonlarının frekans ayarını Eba frekansı ile eşleştirerek Eba kanalını televizyonlarına kaydedebilirler. Eba TV frekans ayarları şunlardır:

HD Alış Bilgileri:

 • HD Alış Frekansı: 12,084 MHz
 • HD Polarizasyon: Yatay (H)
 • HD Sembol Oranı: 13.750
 • HD FEC: 2/3
 • SD Alış Bilgileri
 • SD Alış Frekansı: 11.916 MHz
 • SD Polarizasyon: Dikey(V)
 • SD Sembol Oranı: 30.000
 • SD FEC:3/4

Benzer Tarifeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu