Musteri Hizmeti

İNG Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma 2021

İNG Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanmak için öncelikle 0 850 222 0 600 numaralı müşteri hizmetlerini aramalısınız. Aradığınızda karşınıza sesli yanıt sistemi çıkacaktır. Sesli yanıt sistemi ile soru ve sorunlarınıza çözüm bulamayacağınızı düşünüyorsanız ve bekleyerek vakit kaybetmek istemiyorsanız direk bağlanma yöntemini kullanmalısınız. Sesli yanıt sisteminin isteği ile TC kimlik numaranızı tuşladıktan sonra kayıp çalıntı için 0’ı ya da direk müşteri temsilcisine bağlanmak için 9’u tuşlayın. Diğer bir yöntem ise önce 3’ü sonra 0’ı tuşlamanızdır. Her iki yöntemle de direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

İNG Bankası Kimindir Kuruluş Tarihi Hakkında Bilgi

İNG bankası Türkiye pazarına 2007 yılında Oyak Bank’ın 0 hisselerini alarak girmiştir. İNG Group Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya ve Asya kıtalarında 40 ülkede hizmet veren bir kuruluştur. İNG açılımı İnternational Netherlands Group olup Türkçe anlamı Uluslar arası Hollanda grubu manasındadır. Kuruluş amacı bireysel ve kurumsal müşterilerine dünya standartlarında finansal hizmet sunmaktır. İNG Bankası’nın benimsediği global stratejisi ileriyi düşün yaklaşımıdır.

Bankacılık anlayışı her zaman, her yerde, kolay ve zahmetsiz, hızlı finansal çözümler sunan bir yol arkadaşı olmaktır. Toplumsal yatırımlar kapsamında sanatı ve sporu destekleyen sosyal kalkınma projeleri ile dikkat çeken İNG Bankası birçok çalışmaya imza atmıştır. Turuncu damla isimli sosyal sorumluluk projesi ile ilkokul öğrencilerine tasarruf odaklı finansal okuryazarlık eğitimleri veriyor. İNG olimpik kızlar projesi ile olimpiyatlarda yarışacak sporculara destek sağlıyor. İNG Bankası Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde 53 bini aşkın çalışanı ile bankacılık hizmetleri sunuyor.

İNG Bankası İletişim Numaraları

İNG Bankası iletişim numaraları kurumsal ve bireysel müşterilerin her türlü soru ve sorunlarında ulaşabilecekleri hatlardır. 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren müşteri hizmetleri hatları ile istediğiniz anda İNG Bankası’na ulaşabilirsiniz. Müşteri hizmetleri hatlarından çözemediğiniz bir sorununuz olduğunda İNG Bankası genel merkezini arayarak üst düzey görevliler ile görüşebilirsiniz. İNG Bankası iletişim numaraları şunlardır:

  • Bireysel İletişim Numarası: 0 850 222 0 600
  • Kurumsal İletişim Numarası: 0 850 222 0 464
  • Genel Merkez Numarası: 0 212 335 10 00

İNG Bankası Mail Adresleri ve Fax Numaraları Kurumsal

İNG Bankası Mail Adresleri ve Fax Numaraları Bireysel ve Kurumsal müşterilerin gerekli hallerde bankaya gerekli evrakları göndererek iletişime geçebilmeleri için kullanılır. İNG Bankası e-posta gönderebileceğiniz bir mail adresi açıklamamıştır. Bunun yerine resmi internet sitesi üzerinden iletişim formu gönderilmesini ya da canlı destek hattından faydalanılmasını öngörüyor. www.ing.com.tr/tr/bize-ulasin/ adresinden bireysel ve kurumsal müşteriler iletişim formu ile bankayla iletişime geçebiliyorlar. İNG Bankası genel müdürlük fax numarası 0 212 286 61 00’dır. Fax ile göndermeniz gereken bilgileri bu numaraya göndererek iletişime geçebilirsiniz.

İNG Bankası Canlı Destek Nasıl Yapılır?

İNG Bankası Canlı Destek hizmeti resmi internet sitesi olan www.ing.com.tr adresine giriş yaptığınızda sayfanın sağ alt köşesinde yer alan gülen bir yüz simgesi şeklindedir. Bu simgeye tıkladığınızda akıllı bankacılık robotu INGO size nasıl yardımcı olabilirim? Diyerek sizi karşılar. Soru ve sorunlarınızı yazarak destek alabilirsiniz. Ayrıca canlı destek için 0 850 222 0 600 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak da canlı destek hizmeti alabilirsiniz.

İNG Bankası Şikâyet Hattı Numarası

İNG Bankası Şikâyet Hattı Numarası bireysel müşteriler için 0 850 222 0 600 kurumsal müşteriler için 0 850 222 0 464 olarak belirtilen müşteri hizmetleri hatlarıdır. Bu telefon numaralarını arayarak şikâyet kaydı oluşturabilirsiniz. Bildiriminiz sonrasında ING Bankası sms ya da e-posta yolu ile kısa süre içerisinde size şikâyetiniz ile ilgili çözümleri sunacaktır. Telefon Bankacılığının yanı sıra internet ve mobil bankacılık sistemlerinden de şikâyet formu doldurarak ING Bankası’na şikâyetlerinizi iletebilirsiniz.

ING Bankası Tüm Sosyal Medya Hesapları

ING Bankası Tüm Sosyal Medya Hesapları ile bireysel ve kurumsal müşterilerinin yanındadır. ING Bankası ile ilgili yenilikler, kampanyalar ve bilgiler sosyal medya hesaplarında yayınlanır. ING Bankası müşterileri sosyal medya hesaplarını takip ederek bankaları ile ilgili en yeni bilgilere ulaşabilirler. İNG Bankası sosyal medya hesapları şunlardır:

İNG Bankası Uygulamalardan İndirme Adresleri

İNG Bankası App Store dan ve Google Play Store uygulamalardan indirme adresleri mobil bankacılık sistemi için kullanacağınız cep şubeyi indirmenizi sağlar. Android işletim sistemine sahip telefonlar için Google Play Store giriş yapıp ING mobil yazın ve çıkan uygulamayı yükle komutunu vererek telefonunuza indirin. IOS işletim sistemine sahip cihazınız için App Store giriş yapıp yine ING mobil yazın ve çıkan uygulamayı yükle diyerek telefonunuza indirin. Uygulamayı indirdikten sonra ING Bankası mobil bankacılık sistemini kullanmak için açılan sayfada bulunan şifre al butonuna tıklayarak şifrenizi kredi ya da banka kartı bilgileriniz ile alabilirsiniz. Şifreniz ile giriş yaptığınız ING Bankası mobil sisteminde artık birçok bankacılık işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

ING Bankası Çalışma Saatleri 2021

ING Bankası çalışma saatleri tüm şubelerinde hafta içi her gün 09.00-12.30 öğle arası sonrası 13.30 – 17.00 saatleri arasındadır. Bu saatlerde tüm ING Bankası şubelerinden bankacılık hizmeti alabilirsiniz. ING Bankası müşteri hizmetleri ise hafta içi ve hafta sonu olmak üzere haftanın her günü 24 saat boyunca açıktır. Müşteri hizmetlerinden 7/24 hizmet almanız mümkündür. Müşteri hizmetlerinden sesli yanıt sisteminin yanı sıra müşteri temsilcisi ile görüşerek soru ve sorunlarını bildirebilirsiniz.

ING Bankası Kredi Başvuru Nasıl Yapılır?

ING Bankası Kredi Başvuru işlemleri mobil bankacılık ve internet bankacılığı sistemleri ile artık çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Şubeye gitmeden ING Mobil veya www.ingbank.com.tr/isinizicin sayfasından kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu TC kimlik numaranızı girerek başlatabilirsiniz. Telefonunuzun yanınızda olması sms kodu için gereklidir. Kullanabileceğiniz kredi tutarını ve size özel faiz oranlarını saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz.

Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi için gerekli şartlar size bildirilecektir. Elbette kredi başvurunuzda gelir durumunuz ve kredi notunuz dikkate alınacaktır. Eğer dijital bankacılık sistemleri ile kredi başvurusu yapmayı tercih etmezseniz size en yakın ING Bankası şubesinden ya da müşteri hizmetlerinden de kredi başvurusu yapabilirsiniz. SMS ile kredi başvurusunda bulunmak için telefonunuzun mesaj bölümüne KREDİ yazıp bir boşluk bırakıp TC kimlik numaranızı yazıp 2205’e kısa mesaj göndermelisiniz.

ING Bankası Kredi Kartı Başvuru Nasıl Yapılır?

ING Bankası kredi kartı başvuru için banka birçok yöntem sunar. İstediğiniz yöntemi seçerek hızlı ve kolay bir şekilde kredi kartı başvuru yapmanız mümkündür. ING bonus kredi kartı, ING Pegasus BolBol Classic kredi kartı, ING Ling Kart, Turuncu Ekstra kart gibi istediğiniz kredi kartı türünü seçerek başvuruda bulunabilirsiniz. ING Bankası kredi kartı başvuru yöntemleri şunlardır:

  • ING Bankası şubelerine giderek kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.
  • 0 850 222 0 600 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı başvurusu oluşturabilirsiniz
  • ING Bankası internet bankacılığı ile kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz
  • ING Bankası mobil bankacılık sisteminden kredi kartı başvuru formu doldurarak başvurabilirsiniz
  • İNG Bankası sms sistemi ile kredi kartı başvurusu için kredi kartı boşluk TC kimlik numarası yazıp 2205’e kısa mesaj gönderebilirsiniz

ING Bankası Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

ING Bankası Kredi Hesaplama için en pratik yöntem bankanın resmi internet sayfasında bulunan kredi hesaplama aracını kullanmaktır. Hesaplama aracına kullanmak istediğiniz kredi miktarını ve talep ettiğiniz vadeyi yazarak kredi hesaplatabilirsiniz. Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi için özel olarak düzenlenmiş hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Ya da ING Bankası şubelerine giderek kredi hesaplama isteyebilir veya müşteri hizmetlerini arayarak da kredi hesaplama talep edebilirsiniz.

ING Bankası Bireysel Emeklilik Nasıl Yapılır?

ING Bankası Bireysel Emeklilik, güvenli bir şekilde tasarruf etmenizi ve tasarruflarınızı yatırıma dönüştürmenizi sağlayan bir emeklilik sistemidir. ING Bireysel Emeklilik sistemine 18 yaşını dolduran herkes katılabilir. Ödeyeceğiniz katkı payı tutarını ve zamanını kendiniz belirleyebilirsiniz. Ödediğiniz katkı payı miktarının %’i oranında devlet desteği alırsınız. 10 yıl sistem içerisinde kalıp 56 yaşınıza geldiğinizde isterseniz emekli olabilirsiniz. Ya da isterseniz birikiminizi toplu para olarak alabilirsiniz. ING bireysel emeklilik sistemine başvuru yapmak için bir ING şubesine giderek talepte bulunabilirsiniz. 444 1 666 numaralı bireysel emeklilik hattını arayarak kapsamlı bilgi alarak sisteme dâhil olabilirsiniz.

ING Bankası Bireysel Emeklilik İptal Etme

ING Bankası bireysel emeklilik iptal etme işlemi için telefon bankacılığı ya da ING Bankası şubelerinden hizmet alabilirsiniz. İptal işlemi için 0 850 210 66 94 ya da 444 1 666 numaralı telefonlardan birini arayarak bireysel emeklilik iptalinizi isteyebilirsiniz. İptal işleminde bilmeniz gereken konu eğer ING Bankası bireysel emeklilik sistemine katılım süreniz 3 yılı geçmemişse devlet desteğini alamazsınız. İptal talebiniz sonrası tarafınıza ayrılma talep formu gönderilir. Formu doldurup gönderdiğinizde yasal kesintiler yapılarak 20 günlük yasal iade süresi içerisinde birikiminiz ilgili hesabınıza aktarılır.

ING Bankası Günlük Para Çekme Limiti

ING Bankası Günlük Para Çekme Limiti banka kartınız ile ATM’lerden para çekecekseniz 2000 TL’dir. QR kodu ile ATM’lerden para çekme limiti 1500 TL’dir. Cep telefonuna gönderilen parayı çekme limiti 500 TL’dir. ING Bankası şubelerine giderek daha yüksek limitler ile para çekme işlemi gerçekleştirebileceğinizi bilmelisiniz.

ING Bankası Kayıp Çalıntı İhbar Hattı

ING Bankası Kayıp Çalıntı İhbar Hattı olarak 0 850 222 0 600 numaralı müşteri hizmetlerini aramalısınız. 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren müşteri hizmetlerini arayarak sesli yanıt sisteminde kayıp çalıntı kaydı oluşturabilir. Ya da müşteri temsilcisine bağlanarak kayıp çalıntı kaydı oluşturabilirsiniz. ING Bankası kayıp çalıntı ihbar hattını aradığınızda kartınız anında kullanıma kapatılır ve gerekli işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Bu nedenle kartınız kaybolduğunda ya da çalındığında vakit kaybetmeden hemen ihbar hattını arayarak bilgi vermenizde fayda vardır. Zira kartınız yanlış kişiler tarafından kullanılarak geri dönülemez kayıplar oluşabilir.

ING Bankası SMS ile Banka, Kredi Kartı İle Şifre Nasıl Alınır?

ING Bankası SMS ile Banka, Kredi Kartı ile Şifre almak için telefonunuzun mesaj bölümüne SIFRE yazıp bir boşluk bırakıp şifre almak istediğiniz kart numarasının son 4 hanesini yazın ve 2205’e sms olarak gönderin. Kısa süre içerisinde şifreniz sms olarak telefonunuzun mesaj kutusuna gelecektir. Şifreniz geldikten sonra banka veya kredi kartınızı her türlü işleminizde bu şifre ile kullanabilir ya da şifreyi istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Şifre değiştirmek istediğinizde ise ATM’lerden faydalanabilirsiniz.

Benzer Tarifeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu