Abonelik İptaliEvde İnternet

Türk Telekom Evde İnternet İptali: Cayma Bedeli, Başvuru 2021

Türk Telekom Evde İnternet İptali, Türk Telekom ofis ve ya mağazalarına gidilerek şahsen yapılabileceği gibi fax gönderilerek de yapılabilir. Türk Telekom mağaza ya da ofislerine giderek evde internet iptali formu doldurup kimlik fotokopiniz ile birlikte başvuru yapabilirsiniz. Ya da evde internet iptali formu ve nüfus cüzdanı fotokopiniz ile birlikte 0 312 306 07 16 fax numarasına fax olarak gönderebilirsiniz. Evde internet iptal talebinizde size ulaşılabilecek telefonu mutlaka en doğru şekilde yazın. Zira evde internet iptali için Türk Telekom yetkililerinin size kısa sürede ulaşıp işlemlerinizi gerçekleştirebilmesi için önemlidir. Yazılı evde internet talebiniz Türk Telekom’a ulaştıktan sonra 7 gün içerisinde internetinizin iptali gerçekleştirilecektir.

Türk Telekom Evde İnternet İptal Formu

Türk Telekom Evde İnternet İptal Formu, Türk Telekom ofis ve mağazalarına gittiğinizde tarafınıza ibraz edilir. Formu orada doldurarak evde internet iptali başvurusu yapabilirsiniz. Ancak fax ile başvuru yapacaksanız evde internet talep formuna Türk Telekom’un internet sitesi üzerinden ulaşarak çıktı alarak doldurup imzalamanız gerekecektir. Evde internet iptal formu için bireysel.turktelekom.com.tr internet adresine girip destek bölümünden sözleşme ve taahhütnameler kısmına giriş yapın. Burada abonelik sözleşmeleri ve başvuru formları yazan kısma tıklayın altta açılan bölümlerden Türk Telekom evde internet iptal talep formu yazısına tıkladığınız anda form açılacaktır. Formu yazıcıdan çıktı olarak alıp doldurarak fax olarak Türk Telekom’a gönderebilirsiniz.

Türk Telekom Evde İnternet İptal Bedeli

Türk Telekom Evde İnternet İptal Bedeli kampanya ve abonelik tarihi dolmadan önce yapılırsa kullanımınız boyunca yapılan indirim ve faydalar toplanarak taahhüt kapsamında henüz tahsis edilmemiş borçlarınız ile karşılaştırılarak düşük olan tutar faturanıza yansıtılır. Taahhüt süreniz dolmadan önce evde internet iptali talep ettiğinizde varsa eğer ödemeniz gereken ücretler şunlardır:

  • Varsa bağlantı ücretinin kalan taksit ücreti
  • Varsa kurulum ücretinin kalan taksit tutarları
  • Varsa modem ücretinin kalan taksit ücretleri
  • Varsa kotalı paketlerde kota aşım ücreti tutarı
  • Varsa geriye dönük internet kullanım ücretleri talep edilir

Türk Telekom Evde İnternet Kurulum İptali

Türk Telekom Evde İnternet Kurulum İptali için Türk Telekom mağaza ve ofislerine giderek evde internet kurulum iptali isteyebilirsiniz. Ya da 444 1 444 numaralı telefondan müşteri hizmetlerini arayarak evde internet kurulum iptali talep edebilirsiniz. Eğer kurulum iptali sebebiniz Türk Telekom teknik nedenli ise Türk Telekom yeni kurulum iptali oluşturup ilk faturanızda 50TL indirim uygulayacaktır. Eğer evde internet kurulum iptalinizi yenilemek istemiyorsanız yalnızca iptal talebiniz alınarak Türk Telekom hizmeti iptal edilecektir.

Türk Telekom Evde İnternet Online Başvuru İptali

Türk Telekom Evde İnternet Online Başvuru İptali için öncelikle Türk Telekom online işlemler merkezine telefon numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Eğer şifrenizi bilmiyor ya da hatırlamıyorsanız telefonunuzun mesaj bölümüne ŞİFRE yazıp 9520’ye kısa mesaj göndererek yeni şifre alabilirsiniz. Evde internet online başvuru iptali için onlineislemler.turktelekom.com.tr internet adresine giriş yapmalısınız. Giriş yaptığınız sayfada Türk Telekom’un size özel sunacağı çözümler ile evde internet online başvuru iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Telekom Evde İnternet Otomatik Ödeme İptali

Türk Telekom Evde İnternet Otomatik Ödeme İptali için otomatik ödemenizin bulunduğu kurum ile bağlantıya geçmeniz gerekir. Eğer otomatik ödeme talimatınızı Türk Telekom mağaza ve ofislerinden ya da müşteri hizmetlerinden yapmış iseniz bu durumda yine Türk Telekom mağaza ya da ofisine giderek veya 444 1 444 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak otomatik ödeme iptali talep edebilirsiniz. Eğer evde internet faturalarınız için anlaşmalı olduğunuz bankaya otomatik ödeme talimatı vermiş iseniz bu durumda ilgili banka ile irtibata geçmeniz gerekir. Bankanız ile görüşmeniz esnasında Türk Telekom faturalarınız için verilen otomatik ödeme talimatınızın sonlandırılmasını talep edebilirsiniz.

Türk Telekom Taahhüt Cayma Bedeli Nasıl Öğrenilir?

Türk Telekom Taahhüt Cayma Bedeli Öğrenmek için Türk Telekom ofis ve mağazalarından bilgi alabilir ya da 444 1 444 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak cayma bedelinizi sorgulayabilirsiniz. Taahhüt cayma bedeli öğrenmenin diğer bir yolu ise telefonunuzun arama kısmına *124# yazıp ara tuşuna basın. Sesli yanıt sisteminde 3’e basarak taahhüt seçeneğini tıklayın. Sonra taahhüt sorgu için 2’yi tıklayın. Kalan taahhüt gün sayısı ve cayma bedeli telefonunuza SMS olarak gelecektir.

Benzer Tarifeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu