İnternet Haberleri

Alibaba Sahibi, Express Ve Hisse senedi Fiyatı? 2021

Alibaba Sahibi, 28 Haziran 1999 tarihinde Çin’in Hangzhou şehrinde Jack Ma tarafından 17 kişilik ekibi ile kurulmuştur. Alibaba ismi bir halk hikâyesi olan Alibaba ve Kırk Haramiler masalından esinlenilerek konulmuştur. Yıllar içerisinde büyüyüp gelişerek yoluna devam eden Alibaba, bugün dünyanın en büyük B2B e- ticaret pazarına sahip bir kuruluştur. Çinli üreticileri uluslar arası Pazar ile buluşturmak amacıyla yola çıkan Alibaba bugün dünyanın birçok ülkesinde hizmet veren büyük bir pazara sahiptir. Japonların ünlü bankası Softbank Alibaba’nın gücünü çok önceden fark edip ilk yatırımcılardan biri olmuştur. Birçok kuruluşun güçlü yatırımları ile büyüyen Alibaba bugün 476 milyar dolarlık değeri ile dünyanın en büyük e-ticaret platformudur.

Alibaba firmalar arası ihracat ve ithalat işlemelerinin gerçekleştirildiği uluslar arası bir online platformdur. Dış ticaret firmalarının birbirleri ile haberleşerek ürün alım satımı yapabildikleri B2B web sitesi sistemi ile çalışır. Alibaba geliştirdiği bu sistem ile www.alibaba.com internet sitesi üzerinden ithalatçı ve ihracatçı firmaları buluşturuyor. Dış ticaret yapan firmalar site üzerinden ürün alım satımı yapabiliyorlar. Dünyanın en büyük çevrimiçi B2B ticaret platformu olan Alibaba ile tedarikçiler, ihracatçılar, ithalatçılar, toptancılar ürünlerini site üzerinden alıp satabiliyorlar.

Alibaba e-ticaret platformundan faydalanmak için öncelikle üye olarak bir hesap açmanız gerekir. Bu hesabınız ile Alibaba’da ürün alım satımı yapmaya başlarsınız. Hesabınızın alıcı hesabımı satıcı hesabımı ya da hem alıcı hem satıcı hesabımı olmasını istiyorsunuz işaretleyin. Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra hesabınızı kişiselleştirerek sayfanızı oluşturmaya başlayın. İşletmenizi tanımlayın, ticari faaliyetlerini belirtin, almak ya da satmak istediğiniz ürün gruplarını seçin. Alibaba hesabınız üzerinden 50 ürüne kadar ücretsiz olarak satış yapmanız mümkündür. Ancak daha fazla ürün satmak istiyorsanız ücret ödeyerek Gold üyelik hesabı oluşturmalısınız.

Alibaba Express

Alibaba Express, Alibaba Group Limitet şirketinin parakende versiyonu olarak hizmet verir. Alibaba’da toptan alım satım yapabiliyorken aliexpress.com e-ticaret siteleri ile parakende olarak ürünleri tek parça halinde de alıp satabilirsiniz. Her ülke için aliexpress internet sayfaları hizmet verir. Ülkemizde www.tr.aliexpress.com internet sitesi üzerinden Alibaba güvencesi ile parakende alım satım yapılıyor. Alibaba Express dünyanın saygın alışveriş platformlarından biridir.

3,5 milyon şirket aliexpress e-ticaret sitesinde 200’ü aşkın ülkede hizmet vermektedir. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışan Alibaba Express uygun fiyat ve hızlı kargo imkânları ile e-ticaret olanağı sunuyor. Hangi ülkede olursa olsun kapınıza kadar gelen hızlı kargo hizmeti ile kaliteli ürünleri uygun fiyatlar ile almanızı sağlıyor. Tüm dünya ülkelerindeki Alibaba Express satıcı firmaları Alibaba politikalarına uygun olarak müşteri memnuniyeti ilkesi ile çalışıyor.

Alibaba Hisse Senedi Fiyatı

Alibaba Hisse Senedi Fiyatı 18 Eylül 2014 tarihinde 66 dolardan halka arz olmuştur. Alibaba hisseleri tarihin en büyük halka arz olan hisseleri olmuştur. Alibaba Group Holdings Ltd ADR (BABA) ismi ile işlem göre Alibaba hisseleri dünya borsalarında kazandıran hisselerdir. 12.02. 2021 tarihi itibarıyla Alibaba hisseleri 268,99+1,20 fiyat ile alınıp satılıyor. Gün aralığı 267,21 ile 274,26 fiyatlarındadır. Şimdi Alibaba ikinci halka arz ile gündeme geldi. Alibaba Hong Kong borsasında gerçekleşecek olan ikinci halka arz fiyatını 22.48 dolar (176 Hong Kong doları) olarak belirlemiştir. Alibaba hisseleri dünya borsalarında en çok rağbet gören ve kazandıran hisseler arasındadır.

Alibaba Çin Hisse Senedi

Alibaba Çin Hisse Senedi Hong Kong borsası ile birlikte dünya borsalarında işlem gören değerlerdir. Çin’in en büyük toptan ve parakende e- ticaret platformu olan Alibaba Group’un ticari anlaşmalarda tekelciliğe neden olduğu gerekçesi ile hakkında dava açıldı. Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi (SAMR) tarafından açılan soruşturma devam ediyor. Bu soruşturma sürecinde Alibaba hisselerinin Hong Kong borsasında ve ardından New York borsasında işlem gören hisselerinde %8 oranında düşüş olduğu görüldü. Tüketicilerin meşru hak ve çıkarlarının korunması ve adil rekabet politikaları konusunda Alibaba yöneticileri ile SAMR görüşmelerinin devam ettiği açıklaması yapıldı.

Alibaba Üyelik Ücreti Ne Kadardır?

Alibaba Üyelik Ücreti Alibaba e-ticaret platformu üzerinden yapacağınız işlemlere göre değişir. Alibaba üyelik ücretsizdir. Hiçbir ücret ödemeden Alibaba internet sitesine üye olup ürün alım satımı yapabilirsiniz. 50 ürüne kadar ücretsiz hizmet sunabilirsiniz. Ancak 50 üründen daha fazla ürün satışı yapmak istiyorsanız Alibaba Premium Gold veya Alibaba Gold Basıc paketlerinden birini yıllık ücret ödeyerek almanız gerekir. Alibaba Gold Premium paketi Alibaba’da sınırsız ürün sergilemenize ve size özel hizmetlerden faydalanmanıza imkân sağlayan bir pakettir. Günlük tek seferde 28 tane ürün sergilemenize izin verilir. Gold Premium paketin yıllık üyelik ücreti 5,899 dolardır. Alibaba Gold Basıc paketiyle de sınırsız ürün yükleme hakkınız vardır. Ancak günlük tek seferde sadece 5 ürün sergileyebilirsiniz. Gold Basıc paketin yıllık üyelik ücreti 4,399 dolardır.

Alibaba Şikâyet

Alibaba Şikâyet konusunda yapılan araştırmalar dünyanın en büyük e-ticaret platformu olan Alibaba hakkında olumlu ve olumsuz birçok yorumun olduğunu gösterir. Alibaba e-ticaret sitesi için yapılan yorumların %90’ı olumlu yorumlardır. Özellikle toptan alım satımlar konusunda Alibaba’yı kullanan kişiler oldukça memnundur. Alibaba şikâyet olarak görülen olumsuz yorumların daha çok parakende satış yapan Aliexpress için olduğu görülür. Parakende alışveriş yapan kişiler ürünlerinin zamanında gelmediği ya da ürün iadesinde sorun yaşadıkları ile ilgili şikâyetlerde bulunurlar. Çin’den toplu ürün alımı yapan kişilerin Alibaba e-ticaret platformundan çok memnun oldukları yapılan yorumlar ve yapılan incelemeler ile belirtiliyor.

Alibaba İletişim

Alibaba İletişim için Alibaba internet sitesinde bulunan hesabınıza giriş yapın. Sitede yer alan iletişim bölümünde bulunan formu doldurarak Alibaba ilgili birimlerine soru ve sorunlarını, istek ve önerilerinizi yazabilirsiniz. Alibaba iletişim için kullanabileceğiniz yöntemler şunlardır:

  • Alibaba whatsap hattı olan +90 555 190 45 65 numaralı telefon numarasından whatsaptan mesaj yazarak ulaşabilirsiniz
  • Alibaba müşteri hizmetleri için +90 216 706 50 45 numarasını arayabilirsiniz
  • Alibaba internet sitesi olan www.alibaba.com internet adresinden iletişim formu doldurabilirsiniz

Alibaba Ödeme Yöntemleri

Alibaba Ödeme Yöntemleri İçin öncelikle Alibaba satıcısı ile pazarlık yapıp hangi ödeme seneklerini kullanacağınız konusunu da konuşmanızda fayda vardır. Alibaba tedarikçiniz ile yaptığınız görüşme sonrasında Alibaba’nın size sunduğu ödeme seçenekleri ile ödemenizi yapabilirsiniz. Alibaba ödeme yöntemleri şunlardır:

  • Visa, MasterCard ve Maestro ödeme yöntemi ile maksimum 50.000 USD ödemeyi kart ve kredi kartı ile yapabilirsiniz
  • T/T ödeme yöntemi ile maksimum sınır olmadan banka havalesi olarak Alibaba ödemelerinizi yaparsınız
  • Western Union ödeme yöntemi ile hiçbir banka hesabına gerek olmadan maksimum 5000 USD ödemenizi 10 haneli MTGN numarası ve kimlik bilgileriniz ile ödeme yapabilirsiniz
  • QIWI ödeme yöntemi ile ön ödemeli sanal kartınızla maksimum 5000 USD ödemenizi %100 güvenli bir şekilde yapabilirsiniz
  • WebMoney yöntemi ile online cüzdan hesabınızdan maksimum 10.000 USD Alibaba ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz
  • YandexMoney yöntemi ile elektronik para sistemi kullanarak maksimum 1000 USD ödemelerinizi yapabilirsiniz

Alibaba Nakliye Ücreti

Alibaba Nakliye Ücreti satıcı firmaya, aldığınız ürüne ve ürünün geleceği yer ile bulunduğunuz yer arasındaki mesafeye göre farklılık gösterecektir. Alibaba’da bazı ürünler aynı ülke içerisinde ya da farklı ülkelere ücretsiz kargo seçenekleri ile de sunulur. Alibaba nakliye ücreti için satıcı firma ile irtibata geçerek seçtiğiniz ürün veya ürünler ile ilgili nakliye ücreti konusunda pazarlık yapabilirsiniz. Seçtiğiniz ürün için belirtilen nakliye ücreti nakliye firmalarına göre de değişecektir. Sizin için en uygun nakliye firmasını seçerek de ücreti düşürebilirsiniz.

Ürününüz farklı bir ülkeden size ulaşacak ise nakliye ücretinin yanı sıra çeşitli vergilerde dâhil olabilecektir. Bu konuda tedarikçi firmadan ayrıntılı bilgi talep edebilirsiniz. Alibaba alışverişlerinizde nakliye ücreti kargo ücret bilgisi olarak ürün kategorisinde gösterilecektir. Ancak Çin’den aldığınız ürün için bir dizi vergi ödemeniz gerektiğini de bilmelisiniz. %20 gümrük vergisi, %20 özel tüketim vergisi, %0,70 damga vergisi, 8 TL gümrük sunum ücreti aldığınız ürün fiyatı üzerinden hesaplanarak nakliye ücretine eklenecektir. Bu nedenle Alibaba’dan ürün sipariş ederken satıcı firma ve nakliye şirketi ile görüşmenizde fayda vardır.

Alibaba Komisyon Ücretleri

Alibaba Komisyon Ücretleri Alibaba ve Aliexpress internet sitelerinden satış yapmak isteyen firmalar için önemli bir konudur. Dünyanın en büyük B2B e-ticaret satış platformu olan Alibaba’da mağaza açarak kendi ürünlerinizi farklı ülkelere pazarlamak istiyorsanız Alibaba’ya %30 oranında komisyon ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Alibaba satış platformu üzerinde satıcı olmak isteyen firmalardan Alibaba güvencesini kullandıkları ve satış sitesi hizmetlerinden faydalandıkları için komisyon talep eder.

Alibaba satıcıları sattıkları ürünlerin fiyatı üzerinden %30 oranında Alibaba’ya komisyon ödemek zorundadır. Alibaba platformunda e-ticaret mağazanızı açmak istediğinizde kira öder gibi Alibaba’ya komisyon ödemeniz gerekecektir. Alibaba size sanal mağaza kiralıyor şeklinde de düşünebilirsiniz. Alibaba’da mağaza açarak birçok ülkeye toptan ve parakende ürün satışı yapmak istiyorsanız Alibaba komisyon ücretini düşünerek fiyat belirlemenizde fayda vardır.

Benzer Tarifeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu