VodafoneTürk Telekom

Bip Vodafone ve Türk Telekom’da Kullanılır Mı?

Turkcell tarafından geliştirilmiş olan BİP uygulaması sadece Turkcell abonelerine özel olmayıp tüm GSM operatörleri tarafından kullanılabilir olup halka açık bir uygulama olarak geliştirilmiştir.

Bip Messenger Vodafone Türk Telekom’da Nasıl Kullanılır?

BIP Messenger uygulaması sadece Turkcell aboneleri için oluşturulmuş bir uygulama veya sosyal bir platform değil. Dolayısıyla Vodafone ve Türk Telekom kullanıcıları tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Peki nasıl kullanılır ve neler yapılabilir?

 • Tüm GSM operatörleri BIP kullanmak istiyorsa ilk yapmaları gereken şey uygulama marketlerinden BIP uygulamasını indirmek
 • Uygulamayı indirdikten sonra BIP uygulamasına kullanıcı kaydınızı yaptırmalısınız

Tüm bu aşamaları yaptıktan sonra artık kullandığınız operatöre göre BIP uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunun içinde her bir operatör için ayrı ayrı kullanımına değineceğiz.


Türk Telekom Aboneleri BIP Uygulamasını Nasıl Kullanır?

Türk Telekom Aboneleri BIP Uygulaması sayesinde mesaj atabilir ve aramalar gerçekleştirebilir. Ancak bunun için Turkcell tarafından herhangi bir bedava veya ücretsiz internet kazanamazsınız. Türk Telekom aboneleri içinse Türk Telekom tarafından oluşturulmuş olan SELFY paketinde BIP ve WhatsApp gibi uygulamaları ücretsiz kullanabilirsiniz.

Türk Telekom abonesi iseniz ve BIP uygulamasını ücretiz olarak kullanmak istiyorsanız. Tek yapmanız gereken SELFY yaz 4545’e SMS gönder. Eğer yaşınız 25 yaş ve altı ise Türk Telekom tarafından bu fırsatlar hattınıza tanımlanacaktır. Ancak yaşınız 25 yaş ve üstü ise bu kampanyadan yararlanamayacaksınızdır. Çünkü Türk Telekom bu kampanyayı sadece 25 yaş ve altı genç kullanıcıları için yapmıştır.

Vodafone Aboneleri BIP uygulamasını Nasıl Kullanır?

Vodafone Aboneleri BIP Uygulamasını indirip hesaplarını aktif ettikten sonra istedikleri gibi BIP uygulamasını kullanmaya başlayabilirler. Ancak BIP kullanırken harcadığınız internet mevcut paketinizden veya tarifenizden gidecektir.

Vodafone BİP Kullanabilir Mi?

BIP uygulaması, Turkcell tarafından geliştirilmiş yerli sosyal bir platform yazılımıdır. İlk ortaya çıktığında yerli whatsapp olarak tanıtılmış ve görülmüştü. Ancak bu uygulama tamamıyla whatsapp benzeri demek son derece yanlış olacaktır. Çünkü birçok bakımdan whatsapp uygulamasından çok Telegram uygulamasına benzemektedir. Öyleki BIP yerlileşme hamlesi olarak başlamış ve gün geçtikçe kullanıcıları daha da artmaktadır.

Turkcell bu uygulamayı geliştirirken sadece Turkcell kullanıcılarına yönelik bir uygulama olarak yapmamıştır. Halka açık olarak yayınlanan bu uygulama herkes tarafından kullanılabilmektedir. Herkese açık olarak yayınlandığı içinde Vodafone aboneleri tarafından da BIP uygulaması rahatlıkla kullanabilmektedir. Vodafone BIP uygulamasını kullanmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Uygulama marketlerine giriş yapın (App Store, Google Play)
 • Uygulama marketlerinden BIP uygulamasını aratın
 • BIP uygulamasını indirin
 • İndirilen BIP uygulamasını açın
 • Açılan uygulamadan telefon numaranızı yazın
 • Aktivasyonu yapmak için telefonunuza gelen kodu kullanın
 • Artık uygulamanızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz

Bu aşamaları bitirdikten sonra uygulamanızı kullanabilirsiniz. Mesajlaşma, arama veya kanalları takip ederek çeşitli hediyeler ve avantajlar kazanabilirsiniz. Tabi ki bu kanallardan elde edeceğiniz avantaj veya fırsatlarınız kullandığınız GSM Operatörlerine göre değişecektir.

Türk Telekom BİP Kullanabilir Mi?

Türk Telekom abonesi iseniz BIP uygulamasını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak Turkcell tarafından sunulan BIP kampanyalarından veya avantajlarından yararlanamazsınız. Çünkü Turkcell bu avantajları sadece kendi abonelerine yönelik olarak vermektedir. Türk Telekom’ da kendi abonelerine yönelik herhangi bir kampanya veya fırsat sunabilir. Nitekim Türk Telekom’ un sosyal paketlerinden biri olan SELFY paketini veya fırsatını aktif ederseniz BIP uygulamasını da ücretsiz kullanabilirsiniz.

 BIP Uygulamasının özellikleri; BIP uygulaması birçok açıdan Whatsapp çakması diye söylenmiş olsa da aslında birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir. Bunun farkında olan Türk Telekom GSM operatörü de zaman zaman yaptığı kampanyalar veya fırsatlarla BIP kullanıcıları için paketler aktif etmektedir. BIP özelliklerine baktığımızda ise;

 • BIP anlık olarak mesajlaşabileceğiniz bir platformdur
 • BIP ile aynı zamanda görüntülü arama gerçekleştirebilirsiniz
 • BIP uygulaması sayesinde sesli aramalar yapabilirsiniz
 • BIP keşfet seçeneği ile yeni servisleri, trend servisleri keşfedebilirsiniz
 • Takip ettiğiniz kanallardan bedava internet, ücretsiz SMS veya konuşma kazanabilirsiniz
 • İlginizi çeken sosyal gruplara veya odalara katılarak insanlarla sohbet edebilirsiniz
 • Oyunlar bulabilir ve oynayabilirsiniz

Bu ve daha birçok özelliği içinde barındıran bir sosyal uygulamadır. Bu yüzden Whatsapp gibi demek son derece yanlış olacaktır. Dikkatlice bakıldığında Whatsapp’ tan çok daha fazla gelişmiş bir uygulama olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. BIP uygulaması aynı zamanda Türk Telekom tarafından desteklenen bir girişim oluğunu da bildirmek isterim.

BİP Sadece Turkcell’ lilere Mi Özel?

BIP uygulaması sadece Turkcell kullanıcıları için yapılmış bir uygulama değil. Tüm GSM operatör aboneleri veya kullanıcıları tarafından kullanılabilmektedir. Çünkü Turkcell, BIP uygulamasını geliştirirken tamamıyla halka açık uygulama olarak yayınlamıştır. Yani bir WhatsApp bir Telegram veya bir sosyal medya platformudur.

Genel olarak bakıldığında tüm Dünya’daki ülkelerin kendilerine ait belli bir uygulaması ve yerel mesajlaşma uygulaması bulunmaktadır. Ancak Türkiye’nin kendisine ait yerli anlık mesajlaşma uygulaması maalesef ki yoktu. Bunun farkında varan Turkcell bu yeni trendi kaçırmamak adına bir uygulama geliştirmeye karar verdi. Sonunda ortaya BIP uygulaması çıktı.

Uygulama biraz Telegram biraz Whatsapp özelliklerini aldığı gibi aynı zamanda yeni bir teknoloji ile yayın hayatına başladı. Yerli yazılımlar ve yerlileşmeyi destelemek isteyen herkesin kullanması gerektiği bir uygulama olduğu kanısındayım. Kullanımı öğrenildiğinde sonra derece kolay ve pratik olduğunu fark edeceksiniz.

Benzer Tarifeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu